English

Bílý šum

Zatímco někteří z nás mají štěstí a z poklidného spánku je nevyruší nic, pro jiné je usínání v dnešním rušném prostředí velkým bojem. A nejen usínání – lidé mají stejně tak problémy soustředit se či odpočívat, pokud k nim doléhá jakýkoliv rušivý hluk. Jak tedy zvládnout štěkajícího psa od sousedů, ruch ze silnice pod oknem či hlučnou pračku zapnutou v noci v bytě nad vámi? Zkuste bílý šum!

Co je bílý šum?

Stejně jako používáme barvy k popisu různých typů světla, můžeme jimi vyjádřit i různé druhy zvuků. Bílé světlo obsahuje všechny frekvence (barvy), bílý šum zase kombinuje všechny frekvence zvuku, jež je lidské ucho schopno slyšet. Můžeme si jej tedy představit jako 20 000 různých tónů hrajících zároveň. Bílý šum se tak využívá k tomu, aby maskoval ostatní, především nechtěné zvuky. Jak může znít, si můžete poslechnout i stáhnout právě na tomto webu. Stačí si vybrat zvuky v hlavním menu.

Jak bílý šum funguje a jak rychle usnout?

Na první pohled se může nápad s přidáním dalších zvuků do vaší ložnice, díky nimž se vám bude lépe usínat, nesmyslný. Bílý šum však dokáže blokovat ostatní zvuky a přeměnit je v jakýsi šum na pozadí, takže jim váš mozek bude věnovat méně pozornosti. Zapnutou televizi či auta pod okny tak přestanete vnímat a můžete se věnovat spánku či odpočinku bez toho, aby vás cokoliv vyrušovalo. 

Zde na webu BílýŠum.cz jsou zvuky v hlavním menu roztříděny do čtyřech kategorií:

  • technické zvuky (stroje, motory, nástroje),
  • zvuky vody (oceán, vlny, sprcha, vodopád, napouštění vany),
  • přírodní zvuky (praskání ohně v krbu, dech člověka, vítr, les)
  • a relaxační melodie

Na každé podstránce jednotlivého zvuku najdete online přehrávač s dvěmi verzemi - krátkou a dlouhou. Krátká verze se pouští neustále dokola, až do vypnutí, dlouhá pak trvá hodinu a přehraje se 1 x a skončí. Zvuk se však stáhne jen jednou napoprvé, při další návštěvě a spuštění se načítá z cache prohlížeče. Přehráváním zvuků online na BílýŠum.cz tak výrazně šetříte přenášená data. Oproti videiím s bílým šumem na YouTube ušetříte až 99% dat.

Kdy bílý šum pomáhá?

Pozitivních účinků bílého šumu můžete využívat v mnoha situacích. Díky tomu, že dokáže blokovat nejrůznější hluk z ulice či od sousedů, pomáhá lidem snáze usnout. Je skvělým pomocníkem také při uspávání miminek, pomáhá jim relaxovat a uvolnit se. Stejně tak jej využijeme, pokud se potřebujeme chvíli opravdu soustředit, což ocení všichni, jež pracují v hlučném prostředí. Své místo tak najde i v kanceláři a konverzace vašich kolegů vás již nemusí rušit při práci. Bílý šum však pomáhá i při dalších problémech – například, pokud trpíte zvoněním v uších (tinitus). 

6 důvodů, proč se vám bude díky bílému šumu lépe usínat

Stále více lidí se potýká s nespavostí a klidně a rychle večer usnout je nesplněným přáním mnoha z nás. Rušit nás mohou nejen zvuky z ulice či od sousedů, ale spánku neprospívají ani moderní technologie, jak dokazují mnohé výzkumy. I to může být důvodem, proč špunty do uší nejsou vždy řešením. Pokud se i vy potýkáte s podobnými obtížemi, zkuste ještě jednu variantu – bílý šum. Proč se vám bude díky němu usínat lépe?

Důležitý rituál

Při potížích s usínáním pomáhá, pokud máte zažitý rituál, jímž dáte svému tělo najevo, že se chystáte jít spát. A právě ten vám pomůže vytvořit bílý šum. 

Ticho v ložnici

Ke kvalitnímu spánku je zapotřebí především klidné a příjemné prostředí. Pokud jej ruší nejrůznější zvuky, bílý šum je tu od toho, aby je blokoval a vy tak můžete klidně odpočívat.

Spát až do rána

Blokováním rušivých zvuků se bílý šum stará o váš pokojný spánek od chvíle, kdy usnete, až do rána. A pokud se náhodou přesto v noci vzbudíte, usnete díky němu daleko rychleji.

Přestaňte přemýšlet

Mnoho z nás nemůže usnout proto, že neustále přemýšlí. Řešíme, na co jsme zapomněli a co je třeba udělat, a přemítáme nad problémy, které o půlnoci těžko vyřešíme. I v tomto případě může bílý šum pomoci. Někteří lidé jej dokonce používají k meditaci!

Kvalitní spánek

Mnoho z nás nemůže usnout proto, že neustále přemýšlí. Řešíme, na co jsme zapomněli a co je třeba udělat, a přemítáme nad problémy, které o půlnoci těžko vyřešíme. I v tomto případě může bílý šum pomoci. Někteří lidé jej dokonce používají k meditaci!

Bílý šum neustále při ruce

Spousta lidí spí dobře doma, ale jakmile se vydáte na dovolenou či na návštěvu, nemůžete zamhouřit oka. I v tom vám bílý šum pomůže. Díky tomuto webu a možnosti stáhnout si zdarma mp3 si ho můžete vzít sebou kamkoliv a dopřát si tak skvělý spánek v hotelu i na chatě i bez internetu.

Proč miminka milují bílý šum?

Možná má vaše miminko spousty hraček, nespočet dupaček a hordu dudlíků. Ovšem pokud zatím drtivou většinu dne prospí, nejspíš mu jsou všechny tyto věci úplně jedno. Udělejte mu tedy větší službu a dopřejte mu ten nejkvalitnější a nejklidnější možný spánek. S tím vám pomůže bílý šum.

Bílý šum pro lepší spánek

Stává se vám, že se vaše miminko budí každých dvacet minut a nějakou dobu pak trvá, než usne znovu? Za pomoci bílého šumu se tyto intervaly, kdy se snaží usnout, zkracují a novorozenci se tak rychleji naučí spát déle a kvalitněji. Navíc bílý šum blokuje zvuky, jež mohou miminka rušit – hluční sourozenci, zvonění telefonu, televize či hlasité hovory. 

Méně pláče, méně stresu

Bílý šum miminkům pomáhá i v jiných ohledech. Například, když pláčou. Vy sami nejspíš nevědomky formu bílého šumu využíváte, když na brečící miminko děláte známé „šššš“, aby se utišilo. Bílý šum však vydává zvuky dost hlasité natolik, aby je miminko slyšelo i přes svůj pláč a rychleji se tak zklidnilo. Stejně tak bílý šum pomáhá dětem vytvořit příjemnější a klidnější prostředí, kde mohou v klidu odpočívat. Může to vypadat zvláštně, ale i miminka totiž mohou být pod stresem. Svět je pro ně nový, plný vjemů, které nejsou schopny pochopit, cizích tváří, zvuků a světel. Bílý šum pro ně vytvoří příjemnější prostředí, ve kterém tyto rušivé vjemy nevnímají.

Vyspěte se také

Bílý šum dopomůže k lepšímu spánku i rodičům. Maminky i mnoho tatínků se obvykle budí, kdykoliv miminko začne plakat nebo se jen v postýlce nervózně převalovat. Tím, že s bílým šumem budou spát děti déle a lépe, se déle vyspíte i vy. Navíc vám tento zvuk zablokuje dětské „brebtání“ a žvatlání a nevzbudí vás tak pokaždé. Vyzkoušejte účinky bílého šumu a změřte, za jak dlouho miminko díky této melodii usne.

Bílý šum pro maminky i miminka

Jednou z nejdůležitějších věcí, které svému miminku musíte po narození dopřát, je dostatek kvalitního spánku. Pokud se vám stále nedaří jej uspat na delší dobu či vytvořit „spací režim“, zkuste svému miminku pustit jako pozadí bílý šum. Pomáhá zklidňovat a vytváří příjemné prostředí pro spánek. Mnoho dětí spí díky němu déle a také hlubším spánkem. 

Jak bílý šum pomáhá?

Bílý šum vytváří příjemné a klidné prostředí pro spánek. Miminka uklidňuje také tím, že je v podstatě podobný zvukům, které slýchávaly u maminky v bříšku. Pokud začínají miminka při spánku pociťovat hlad či je trápí například rostoucí zoubky, díky bílému šumu se budí o něco později. Pomáhá také tlumit zvuky z okolí, což z něj dělá výborného pomocníka při usínání dětí i dospělých.

Zvuky v bříšku

Ačkoliv se může zdát, že je děloha tichým prostředím, není tomu tak. Miminka zde slyší tlukot srdce, proudění krve, dýchání i maminčin hlas. Po narození tak mohou být z nových, hlasitějších a zcela jiných zvuků reálného světa miminka vystresovaná, což způsobuje špatný spánek. Ten správný bílý šum tak pomáhá navodit atmosféru a zvuky, jež děti slýchávaly u maminky v bříšku. Díky tomu mohou spát o jednu až tři hodiny déle a vy tak budete mít daleko více času i pro svůj odpočinek. 

Bílý šum a závislost?

Mnoho maminek má strach, že se jejich děti stanou na bílém šumu závislé a nebudou bez něj moci usnout. Bílý šum však pouze pomáhá navodit atmosféru ke spánku a vytváří pro děti jakousi uspávací rutinu. Vědí, že je čas na spánek a odpočinek. Je to podobné, jako když dětem před spaním necháte rozsvícenou malou lampičku či jim čtete pohádku. Jak bude miminko růst, můžete zkusit bílý šum občas vynechat. 

Bílý šum a jeho variace

Bílý šum jakožto pomocníka při potížích s usínáním či soustředěním už nejspíš znáte. Kombinuje všechny zvukové frekvence, jež je lidské ucho schopné slyšet, čímž pomáhá blokovat rušivé zvuky z okolního prostředí – hlučné sousedy, dopravu pod okny či štěkajícího psa. Kromě něj se však využívají také další barevné variace.

Růžový šum

Pro některé lidi může být bílý šum příliš ostrý a nepříjemný. Jednou z oblíbených alternativ je tak růžový šum, který taktéž zahrnuje všechny zvukové frekvence, ale klade důraz na ty nižší, čímž vytváří hlubší a pro lidské ucho jemnější zvuky. Někteří jej tak přirovnávají tekoucí vodě, silnému dešti nebo šumění listů v prudkém větru. Tento tlumenější zvuk tak přináší téměř stejné výhody jako bílý šum, ale pro mnoho posluchačů je příjemnější. 

Hnědý šum

Hnědý šum, kterému se také někdy říká červený, je ještě hlubší verzí růžového šumu. Často bývá přirovnáván k bzučení či hučení a může připomínat vlny oceánu či velmi silný vítr. Mezi jeho výhody patří to, že pomáhá při soustředění, meditaci i relaxaci. 

Modrý a fialový šum

Přesným opakem růžového šumu je modrý šum, který se soustředí spíše na horní konec zvukového spektra. Podobně je na tom fialový šum, který se zase připodobňuje k pravému opaku šumu hnědého. Jedná se o pronikavé zvuky, jež mohou připomínat syčení spreje. 

Šedý šum

Zatímco již zmíněné zvuky se soustředí buď na vyšší, nebo nižší frekvence, šedý šum v sobě nese oba konce spektra a působí tak na lidské ucho vyváženě. Neexistuje přesný příklad šedého šumu, neboť jej každý člověk vnímá jinak. Hojně se využívá v medicíně, kdy jím lékaři pomáhají při zvonění či hučení v uších či zvýšené citlivosti na běžné zvuky. 

Je bílý šum škodlivý?

Možná už jste o úžasných výhodách bílého šumu slyšeli. Jedná se o zvuk, který kombinuje všechny frekvence, jež je lidské ucho schopno zachytit, čímž maskuje hluk přicházející z okolí. Navíc působí relaxačně a pomáhá při soustředění. Je skvělým pomocníkem při uspávání miminek a spousta rodičů na něj nedá dopustit. Jenže i zde se mluví o možných negativních následcích. Co je na nich pravdy?

Může bílý šum poškodit sluch?

Zjištění, že některé přístroje či aplikace přehrávající bílý šum mohou u dětí způsobit poškození sluchu, spustilo velkou vlnu paniky. Není však úplně na místě a určitě nemusíte tyto přístroje hned házet z okna. Nejdříve se podívejte na potřebné údaje. Začneme u decibelů, tedy způsobu, který pomáhá určit hlasitost zvuku. Miminka a děti jsou vzhledem k tomu, že mají tenčí lebku, při poslechu příliš hlasitého zvuku vystaveni mnohem většímu riziku než dospělí. Protože budete těžko decibely měřit, můžete se řídit nepsaným pravidlem, které zní, že pokud můžete zvuk přebít mluvením, není příliš hlasitý. 

Vzdálenost zvuku

Vše však nezáleží jen na hlasitosti, důležitá je také vzdálenost, ve které dítě od zdroje bílého šumu leží. Čím dále je, tím menší je samozřejmě pravděpodobnost poškození sluchu. Pozor si však kromě přístrojů produkujících bílý šum dejte i na šumící dětské hračky. Děti si je s oblibou dávají k obličeji a poškození sluchu tak hrozí i v těchto případech. 

Nic se nemá přehánět

Kromě výše zmíněných faktorů je třeba brát v potaz také to, jak často bílý šum dětem pouštíte. Tyto zvuky nejspíš budou velmi přínosné, pokud je bude pouštět několikrát hodinu denně, ale mohou přinést problémy, když je budete mít puštěné celý den. A nejen dětem, ale i dospělým. Stejně jako v jiných ohledech i zde platí, že nic se nemá přehánět. Pokud budete bílý šum pouštět s mírou, žádné nebezpečí vám nehrozí.

Jak správně využívat výhod bílého šumu

Zatímco někteří potřebují k usínání naprostý klid, jiným lidem vyhovuje, pokud slyší alespoň nějaký zvuk. Někteří usínají u televize, jiní u rádia. Experti však tyto zdroje zvuku k usínání neodporučují, neboť se zde mění hlasitost i tóny. Nejlepší volbou se tak jeví bílý šum – zvuk, který vás zanese do říše snů a navíc vás tam dostatečně dlouho udrží. 

Klidné usínání

Ačkoliv se bílý šum používá k mnoha různým účelům, usínání patří k těm nejoblíbenějším. Ať už vás ruší zvuky zvenčí či naprosté ticho, bílý šum vám pomůže přejít do spánku rychle a navíc vás v něm udrží. Je oblíbený u dospělých, ale milují jej i děti. Vybrat si můžete z mnoha zvuků tak, abyste usínali u těch, které jsou vám nejpříjemnější – tikot hodin, zvuky moře, bouřky, větru, ale najdete tu i dětské ukolébavky či tlukot srdce.

Správná hlasitost

Abyste se nemuseli obávat poškození sluchu svého či vašich dětí, pouštějte bílý šum vždy na takovou hlasitost, aby bezpečně maskoval rušivé zvuky z okolí. Není však potřeba jej pouštět hlasitěji. Berte v úvahu také velikost vaší ložnice. Pomoci při určování hlasitosti vám mohou nejrůznější aplikace, které dokáží decibely měřit. V místě, kde se nacházíte, by se měla hlasitost pohybovat do 70 decibelů. Pokud máte i tak strach o sluch svého miminka, jakmile usne, bílý šum můžete ztišit. Tím také zabráníte tomu, aby si miminko na bílý šum zvyklo až příliš.

Relaxace u bílého šumu

Možná víte, že bílý šum pomáhá při spánku, ale má i své další výhody. Pomáhá lidem relaxovat a soustředit se. Může být tedy pomocníkem i v hlučné kanceláři nebo při čtení náročné knihy. Účinky jsou však do jisté míry individuální. Vyberte si tedy mezi nespočtem příjemných zvuků a otestujte, jak na vás bílý šum působí a kdy vám nejvíce pomáhá. 

Výhody a nevýhody šumu pro miminka

Spánek se zdá být pro mnoho rodičů, jež si právě přivezli miminko z porodnice, tím nejkrásnějším snem. Ať se však snažíte sebevíc, někdy je uspávání dítěte velmi náročným a zdlouhavým procesem. Existuje spousta triků a babských rad, jak miminko správně a rychle uspat, ale výsledek nezaručují. I proto se stále více rodičů obrací k alternativním metodám, mezi které patří i bílý šum. S ním se však pojí mnohé pochybnosti. Jaké jsou klady a zápory využívání bílého šumu?

Bílý šum a miminka

Pokud žijete v rušném prostředí velkého města, víte, že zvuky doléhající k nám z ulice někdy není snadné nevnímat. A při spánku neruší jen vás, ale i děti. Bílý šum pomáhá tyto zvuky eliminovat a vy se místo toho soustředíte na zvuky daleko příjemnější. Usínat můžete u zpěvu ptáků, šumění moře či potůčku nebo praskání dřeva v krbu. Vyvinuty jsou pak zvuky speciálně určené pro miminka. Jedná se například o relaxační melodie a ukolébavky, ale také tlukot lidského srdce či dech

Výhody bílého šumu

Podle některých studií spí při zvucích bílého šumu lépe až 80 % dětí. Usínají také rychleji, neboť v rušném prostředí vytváří tyto zvuky daleko příjemnější atmosféru a blokují ruch, který přichází z ulice, od sousedů či třeba od starších sourozenců. Pro novorozence jsou pak velmi uklidňující zvuky tlukotu lidského srdce, které jim připomínají prostředí maminčina bříška a navozují pocity bezpečí.

Nevýhody bílého šumu

Často diskutované jsou však i možné nevýhody bílého šumu. Některé přístroje, jež bílý šum produkují, překračují doporučené limity hluku, což může miminkům způsobit problémy se sluchem. Vždy tak zdroj bílého šumu umisťujte v dostatečné vzdálenosti od postýlky. Často řešeným problémem je také to, zda se mohou děti stát na tomto zvuku závislé. Spíše než o závislost jde však o zvyk, který lze později řešit tím, že bílý šum zpočátku občas, později častěji dětem zkrátka nepustíte.

Tipy, jak uspat miminko

Když si domů přivezete novorozeně, je na vás, abyste mu zajistili co nejpříjemnější prostředí pro život. Vedle potravy je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou miminko bezvýhradně potřebuje, kvalitní spánek. Sami poznáte, že i vám se život zjednoduší, pokud miminko vydrží spát déle než deset minut v kuse. Jak ale naučit miminka spát?

Poznejte ospalost

Pokud poznáte, kdy se vašemu dítěti chce spát, máte napůl vyhráno. U novorozenců jsou příznaky ospalosti zívání či zírání do prázdného prostoru, od pozdějšího věku je pak vhodné dodržovat spací harmonogram. Nikdy však dítě nepřepínejte. Věta „čím víc bude vzhůru přes den, tím lépe bude spát v noci“ vás možná také napadla, ale není to zrovna nejlepší řešení.

Čas na spaní

Dejte svému dítěti najevo, že přichází čas spánku. Jednou z variant, která se hodí pro trochu starší miminka, je mu o tom, co se chystá, povědět. Určitě děti nepodceňujte, již od šesti měsíců může vnímat, co říkáte. Důležitá je však i samotná rutina. Vyměňte plenu, zatáhněte závěsy, přečtěte pohádku nebo pusťte bílý šum – to vše navodí příjemnou atmosféru a dítě rychle pochopí, že přichází čas na spaní.

Správná poloha

Při spaní je samozřejmě důležité i to, jakým způsobem miminko uložíte. První rok je doporučováno pokládat dítě na záda, až bude starší, patrně bude preferovat spaní na bříšku. Není nic špatného na tom své miminko uspávat a konejšit, ale patrně to nepovede ke spánku. Dítě bude stále napůl vzhůru a usne až po delší chvíli. Je to stejně jako s prvními krůčky – nejdříve mu můžete pomáhat, ale první opravdový krok pak bude muset zvládnout dítě samo. 

Když spánek nepřichází

Přestože děláte všechno správně, může se stát, že má vaše miminko s usínáním problémy. Často bývá na vině hlučné prostředí, které nejspíš ani nemůžete ovlivnit. I to však má řešení. Jmenuje se bílý šum a jedná se o příjemné zvuky, které dovedou překrývat ruch z okolí.

Co dělat, když nemůžete spát?

Možná patříte k těm šťastnějším a potkalo vás to jen párkrát, možná s tím bojujete každou druhou noc. Nespavost je velkým a velmi zákeřným nepřítelem. Co pomáhá, pokud nechcete zírat do stropu do tří do rána, když už v šest zazvoní budík?

Vstávejte ve stejný čas

Možná to může být o víkendech nepříjemné, ale pomáhá to. Pokud budete vstávat stále ve stejný čas, vaše vnitřní hodiny se této rutině snadněji přizpůsobí.

Příjemná atmosféra

Čisté a voňavé povlečení, relaxační koupel před spaním i čerstvý vzduch – to vše dokáže divy. Pokud si vytvoříte prostředí, ve kterém se budete cítit příjemně, usínání bude snadnější. 

Jídlo a pití

Asi tušíte, že svíčková a pěti knedlíky nebude před spaním to pravé. Zvolte raději lehčí večeři, která bude zahrnovat suroviny bohaté na hořčík a vitamín B – listovou zeleninu, mandle, kešu nebo třeba halibuta. Samozřejmě může velmi pomoci také omezení kofeinu.

Cvičte

Některé studie dokazují, že sportovní aktivity pomáhají lepšímu spánku. Ideální je cvičit nejméně tři hodiny předtím, než ulehnete do postele.

Využívejte postel správně

Vaše postel by měla sloužit pouze ke spánku a sexu. V žádném případě tedy v posteli nepracujte! 

Vypněte mozek

Navoďte před spaním mozek do příjemného módu a nezatěžujte ho. Práce, přílišné přemýšlení i složitá kniha před usnutím mohou způsobovat nespavost, neboť udržují mozek v chodu a tím i celé tělo. 

Vypněte elektroniku

Mnozí odborníci se shodují, že váš spánek bude daleko kvalitnější, pokud nejméně hodinu před spaním odložíte počítač, mobil a vypnete televizi. Pokud se bez svého oblíbeného pořadu před spaním neobejdete, alespoň ztlumte jas obrazovky. 

Bílý šum

Máte pocit, že děláte vše správně, ale spánek nepřichází? Zkuste bílý šum! Jedná se o zvuk, který blokuje rušivé zvuky z okolí včetně hlasitých sousedů či štěkajícího psa, a zároveň působí relaxačně. Vybrat si můžete z mnoha jeho podob – šumění oceánu, padajícího deště, bouřky i jiné zvuky přírody či technické šumy jako zvuk vysavače, motoru, strojovny, sekačky, sušičky a mnohé další. Každý zvuk si můžete stáhnout v krátké i dlouhé verzi.